Krušné hory a okolí

Krušné hory

Krušné hory jsou geomorfologický celek a pohoří podél česko-německé hranice na severozápadě Čech a jihu Saska. Tvoří souvislé horské pásmo o délce 130 km a průměrné šířce 40 km. Podle pověstí střeží Krušné hory bájný duch Rudovřes.
Nejvyššími vrcholy podle nadmořské výšky jsou Klínovec (1244 m), Fichtelberg (1214 m) a Božídarský Špičák (1115 m).

Boží Dar

Boží Dar, ležící v nadmořské výšce 1028 m, je jedním z nejvýznamnějších středisek zimních sportů v České republice. Boží Dar leží na hranici s Německem pod nejvyšší horou Krušných hor – Klínovcem je nejvýše položeným městem ve střední Evropě.
Boží Dar je významným letním i zimním turistickým střediskem Krušných hor. Turisté sem míří hlavně kvůli ideálním podmínkám pro zimní i letní rekreaci. Naleznou tu hned několik sjezdovek, desítky kilometrů běžeckých stop, různě náročné stezky pro cyklisty i pěší.
Za poznáním okolí Božího Daru lákají naučné stezky, několik muzeí i některé památky. Pro případ špatného počasí se tu naskýtá blízká sportovní hala, kryté bazény a další aktivity.

Přijeďte strávit aktivní dovolenou do Krušných hor, přijeďte strávit dovolenou na Boží Dar.

Klínovec (1244 m n.m.)

Klínovec jako nejvyšší hora Krušných hor nabízí svým návštěvníkům to pravé sportovní vyžití. Klínovec je slavný zejména díky skvělým podmínkám pro zimní radovánky, které nabízí pravidelně každý rok. Využít těchto skvělých podmínek k lyžování je možné zejména ve Skiareálu Klínovec, který se snaží pro své návštěvníky připravit fantastické lyžování každý den.
V letních měsících bývá návštěva tohoto místa cílem především pěších turistů a cyklistů a to zejména kvůli svému nezapomenutelnému výhledu na široké okolí.

Fichtelberg (1214 m n.m.)

Fichtelberg je nejvyšší hora německé části Krušných hor. Společně s okolím blízkého Klínovce tvoří centrum zimních sportů v Krušných horách. Na úpatí hory leží nejvýše položené město Německa, Kurort Oberwiesenthal.
Na východní stranu hory vede z Oberwiesenthalu kabinková lanovka, nejstarší v Německu. Je v provozu už od roku 1924, měří 1175 metrů a překonává 305 metrů převýšení. Cesta nahoru trvá šest minut. Na svazích Fichtelbergu najdeme jak skokanské můstky, letní sáňkařskou dráhu, tak i U-rampu pro snowboardisty.

Lázně Jáchymov

Nejstarší radonové lázně na světě ve městě s velmi bohatou historií. Specializují se zejména na nemoci pohybového ústrojí. Pro návštěvníky, kteří tu jen projíždí, se naskýtá možnost využít krytý bazén, masáže nebo solnou jeskyni blahodárně působící na dýchací ústrojí, srdce, štítnou žlázu a další části lidského těla.
Vzdálenost od Božího Daru je asi 10 km.